Știri/Evenimente

La începutul Postului Mare

La începutul Postului Mare, părintele Silviu Tudose, asistent universitar în cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Justinian Patriarhul” din Bucureşti şi parohul Bisericii “Sfântul Ilie-Gorgani”, ne vorbeşte despre primii paşi în acest urcuş către Învierea Domnului. De ce prima săptămână a Postului Mare este numită “Săptămâna duhovnicească”?Ceea ce spuneţi este adevărat, chiar dacă toate săptămânile vieţii […]

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

Pentru că Postul Mare este o perioadă de pocăinţă, de întristare şi de plângere a păcatelor, Părinţii Bisericii au hotărât ca în această călătorie spre Învierea lui Hristos să se săvârșească cu excepţia zilelor aliturgice, de luni până vineri Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite sau a Sfântului Grigorie Dialogul. Această slujbă, a treia Liturghie a Bisericii Ortodoxe, […]

IPS Ioachim – Duminica infricosatoarei judecati

   IPS Părinte Arhiepiscop Ioachim: La Judecată, Domnul Hristos nu ne va întreba ce fel de casă am avut, sau câţi metri pătraţi a avut casa în care am locuit, dar ne va întreba câte persoane am primit cu dragoste în casa noastră şi le-am ospătat; nu ne va întreba ce maşină am condus, sau […]

Moșii de Iarnă

Moșii de iarnă – Pomenirea celor adormiți Mare folos aduc celor adormiţi slujbele care se fac pentru ei în biserici Unii oameni adeseori au murit pe neaşteptate departe de casă: pe mare, în munţi neumblaţi, în prăpăstii, în crăpăturile pământului, de ciumă, de foamete, în războaie, de foc, de ger şi de alte felurite morţi. […]

Apariţia icoanei şi a picturii în Biserică și dezvoltarea artei iconografice de-a lungul timpului

Cu binecuvântarea IPS Ioachim, astăzi, 14 februarie 2017, la biserica „Adormirea Maicii Domnuluiˮ din Parohia Păncești, a avut loc întâlnirea lunară a preoților Protoieriei Sascut, delegați ai Centrului Eparhial fiind PC Pr. Alexandru Zamfir, consilier administrativ și PC Daniel Matei, inspector la sectorul sănătate și securitate în muncă. Cu această ocazie, în contextul Anului omagial […]